Šikovného automechanika poznám od dverí

Za svoju kariéru vychoval stovky automechanikov. Pedagóg strednej školy dopravnej v Trnave hovorí o tom, ako spozná skutočného majstra servisu.

Milan Eliáš patrí medzi obľúbených pedagógov Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave. Ako vedúci tímu stojí za projektom super úsporného elektromobilu, ktorý v tomto roku zabodoval v prestížnej súťaži  Shell Eco-marathon Le Mans – Challenger Event. Ako sa pozerá na profesiu automechanika?

Čo podľa vás musí mať úspešný automechanik?

Je to ako vo všetkých oblastiach života. Úspešný človek, a teda aj dobrý automechanik, sa musí chcieť učiť, získavať nové vedomosti a skúsenosti. Škola zo študenta ešte odborníka nespraví. My ho vieme pripraviť na to, aby sa vedel zorientovať, dostane základné kompetencie k činnosti automechanika, ale ďalej rozvíjať sa musí sám.

Veľa sa hovorí o tom, že generácia mladých nemá potrebný ťah za výsledkom. Vidíte to aj u vás?

Veľa pracujeme na mimoškolských aktivitách a projektoch, aby študenti videli reálny zmysel štúdia. Až tu sa ukáže, kto má odhodlanie a koho práca a vzdelávanie skutočne baví. Na škole máme napríklad dievčatá, ktoré žijú autami aj mimo školy a sú zapálené motoristky.

Kde servisujete auto vy osobne a čo je pre vás pri výbere servisu dôležité?

Chodíme už roky do rodinného servisu v Trnave. Svoj tip som dal aj medzi Autozáchranárov. Nechcem, aby to znelo pyšne, ale dobrého servisáka poznám už od dverí. To ako sa k zákazníkovi správa, aj to ako je ustrojený hovorí o jeho vzťahu a úcte k profesii.

Partneri